W dniach 8-9 marca br. odbył się XIX Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. Po ponad trzech latach stworzyliśmy okazję do ponownego bezpośredniego spotkania przedstawicieli banków, rzeczoznawców, deweloperów i środowisk uczelnianych aktywnych w obszarze kredytowania rynku mieszkaniowego. Wśród zaproszonych gości m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Poprzednio mieliśmy okazję spotkać się na XVI Kongresie Finansowania Nieruchomości w grudniu 2019 roku w Ożarowie Mazowieckim. W okresie zagrożenia pandemicznego spotykaliśmy się on-line w lutym 2021 oraz w lutym 2022 roku przy imponującej frekwencji przekraczającej każdorazowo 300 uczestników.
Po rekordowych wynikach akcji kredytowej w roku 2021 doświadczyliśmy w roku 2022 zapaści kredytowej. Nieco delikatniej zostali potraktowani przez rynek deweloperzy mieszkaniowi. Ale co mają powiedzieć Ci, którzy potrzebują mieszkania?
Podczas XIX Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych rozmawialiśmy o nowych rządowych programach mieszkaniowych, o możliwych nowych instrumentacja kredytowych oraz o zmieniającej się ofercie deweloperów. Przy udziale wybitnych ekspertów rynku kredytowego i mieszkaniowego pokazaliśmy prognozy dalszego ich rozwoju na najbliższych kilka lat. W programie Kongresu zadbaliśmy o to, aby Uczestnicy oraz nasi Goście mieli okazję do dyskusji oraz wymiany opinii nie tylko na w trakcie paneli, lecz również na długich przerwach kawowych oraz w trakcie uroczystej kolacji.
Kongres otworzył Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP. W swym wystąpieniu wskazał na problemy, które powinny być rozwiązane po to, aby można było jak najszybciej zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków.
Przed rozpoczęciem merytorycznych dyskusji, wręczone zostały dwie Nagrody Portalu Finansowego BANK.pl SZKLANE DOMY: nagrodą za rok 2021 wyróżniony został Pan Władysław Niemas, twórca i wieloletni Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „TBS sp. z o.o. w Kamiennej Górze”, w uznaniu wieloletniego zaangażowania w rozwój i promocję Towarzystw Budownictwa Społecznego oraz społecznego budownictwa czynszowego na wynajem. Natomiast nagroda za rok 2022 przyznana została Panu Władysławowi Grochowskiemu, twórcy i prezesowi Grupy Arche, w uznaniu umiejętności łączenia odpowiedzialności społecznej z rentownością w biznesie deweloperskim.
Pierwszy panel Kongresu poświęcony był polityce mieszkaniowej państwa – panel moderował dr Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości przy ZBP, a w dyskusji udział wzięli: prof. Leszek Pawłowicz, Europejski Kongres Finansowy, wiceprezes zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i były prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, dr Jacek Bartkiewicz, Prezes Komisji Etyki ZBP, były wiceminister finansów i były członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, prof. dr hab. Marek Bryx, prof. SGH, były wiceminister infrastruktury i były prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP i Dominik Wojdat, Dyrektor Real Estate, EY-Parthenon.
Podczas drugiego panelu dyskutowano o modelu rynku mieszkaniowego w kontekście powszechnego w Polsce dogmatu własności własnego mieszkania i zmian klimatycznych, które w ocenie uczestników dyskusji będą kształtowały podaż nowych budynków. Panel moderował Konrad Płochocki, Wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, a w dyskusji udział wzięli: Karolina Furmańska, Cushman & Wakefield, Kazimierz Kirejczyk, Executive Director, Residential JLL, Robert Kuliga, Stowarzyszenie Mieszkanicznik, Władysław Niemas, Prezes TBS Kamienna Góra i Przemysław Orchowicz, PRS Heimstaden.
Trzeci panel poświęcony był tematyce ESG w kontekście rynku kredytów hipotecznych oraz wyzwaniom stojącym przed bankami wynikającym ze zmieniającego się otoczenia prawnego. Panel otworzyła Agnieszka Wicha, doradca Zarządu ZBP, a w dyskusji moderowanej przez Norberta Jeziolowicza, Dyrektora w ZBP, udział wzięli: Tycjan Bielecki, Santander Bank Polska S.A., Władysław Grochowski, Prezes Arche, Maria Krawczyńska, BNP Paribas Bank Polska S.A., Andrzej Kulik, mBank Hipoteczny S.A., Aneta Piątkowska, Dyrektor Departamentu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Po dyskusji głos zabrał Marek Niechciał, Członek Zarządu UFG, który omówił funkcjonowanie Ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
Czwarty panel dotyczył roli i udziału doradców kredytowych w akwizycji kredytu mieszkaniowego. Moderatorem dyskusji była Agnieszka Krawczyk, Dyrektor w Bank Pekao S.A., a głos w dyskusji brali: Paweł Komar, Notus Finanse, Piotr Morawiec, Expander Advisors Sp. z o.o., Agnieszka Nachyła, Santander Bank Polska S.A., Tomasz Przyrowski, Credipass i Anna Rek-Dębicka, VeloBank S.A.
Podczas wieczornej części Kongresu odbyła się uroczystość wręczenia Medali Mikołaja Kopernika ZBP. To honorowe wyróżnienie otrzymali przedstawiciele banków – uczestników Systemu AMRON, którzy swoim zaangażowaniem, profesjonalizmem i wieloletnimi działaniami w gronie Komitetu Uczestników Systemu AMRON w okresie ostatnich kilkunastu lat znacząco przyczynili się do rozwoju i wzrostu znaczenia tej międzybankowej bazy danych o nieruchomościach, w szczególności poprzez ciągłą pracę na rzecz podnoszenia jakości danych gromadzonych w bazie AMRON oraz poprzez inspirowanie i wspieranie zmian w Systemie AMRON mających na celu podniesienie jego użyteczności i konkurencyjności.
Drugi dzień Kongresu rozpoczęliśmy od prezentacji 54. edycji Raportu AMRON-SARFiN. Bezpośrednio po prezentacji odbyła się dyskusja o prognozach dla rynku kredytowego i mieszkaniowego, którą moderował prof. Waldemar Rogowski, Główny Ekonomista BIK S.A., a w dyskusji udział wzięli: Andrzej Banasiak, Związek Banków Polskich, Piotr Bujak, Główny Ekonomista PKO BP S.A., Andrzej Fluderski, Menadżer EY w zespole Risk Consulting, Piotr Legerski, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, prof. Jacek Łaszek, Narodowy Bank Polski i prof. Michał Polasik, Fundacja FINSEC, UMK w Toruniu.
Szósty, ostatni panel Kongresu dotyczył wyzwań związanych z szacowaniem wartości nieruchomości i możliwościach, jakie w tym zakresie stwarzają nowoczesne technologie. Dyskusję moderował Jan Robert Nowak, a w dyskusji udział wzięli: prof. Ewa Kucharska-Stasiak z Uniwersytetu Łódzkiego, Krzysztof Grzesik, prezes TEGOVA, Aleksander Karkut, Acons Sp. z o.o., Filip Kraupe, ING Bank S.A., Jacek Lewandowski, VeloBank S.A., Robert Rajczyk, Santander Bank Polska S.A. i Joanna Szablowska-Chann, Polska Izba Rzeczoznawstwa Majątkowego.
Organizatorem Kongresu było Centrum AMRON oraz działający w Związku Banków Polskich Komitet ds. Finansowania Nieruchomości.
Partnerami generalnymi Kongresu były firmy VSoft S.A. oraz EY, a sponsorem firma ACONS.
Już dziś zapraszamy za rok na kolejny, jubileuszowy XX Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych!
Zdjęcia: M. Wagner, R. Cwenk