Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w obwieszczeniu z dnia 11 stycznia 2016 roku ogłosiłwskaźniki zmian cen lokali mieszkalnych dla III kwartału 2015 roku w podziale na województwa.
Zgodnie z danymi GUS pozyskanymi z Rejestrów Cen i Wartości Nieruchomości prowadzonych w poszczególnych powiatach (czyli z aktów notarialnych) w III kwartale 2015 roku w większości województw nastąpiły niewielkie zmiany średniej ceny lokalu mieszkalnego nieprzekraczające 2% w porównaniu do poprzedniego kwartału. W dwóch województwach zanotowano istotną zmianę, tj. w województwie łódzkim nastąpił spadek średniej ceny lokalu o 2,7% w odniesieniu do II kwartału 2015 roku, a w województwie zachodniopomorskim – aż o 3,6%. Można uznać, że średnia cena lokalu mieszkalnego w całej Polsce nie uległa zmianie – zanotowano wzrost zaledwie o 0,2%.
Źródło: GUS
Prezes GUS został zobowiązany do ogłaszania wskaźników zmian cen nieruchomości ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, jednak w praktyce przez wiele lat wymóg ten nie był realizowany. Z tego powodu w celu waloryzacji wszelkiego rodzaju rozliczeń pomiędzy organami państwa a obywatelami dotyczącymi nieruchomości stosowano zastępczo wskaźnik inflacji, który nie odzwierciedla zmian zachodzących na rynku nieruchomości.
Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami z 15 maja 2015 roku wprowadziła szereg zmian, dzięki czemu Główny Urząd Statystyczny mógł rozpocząć ogłaszanie wskaźników zmian cen nieruchomości – pierwszy raz opublikowano wskaźniki dla II kwartału ubiegłego roku w dniu 14 października 2015 roku. Wskaźniki te pozwalają nie tylko na waloryzację zobowiązań i należności obywateli, ale także umożliwiają monitorowanie zmian zachodzących na rynku nieruchomości i ułatwiają podejmowanie decyzji gospodarczych. Jednak dla osób i podmiotów planujących zakup lub sprzedaż nieruchomości, wskaźniki dające jedynie ogólny obraz rynku, to zdecydowanie za mało.