W pierwszej połowie br. możemy spodziewać się wejścia w życie tzw. specustawy mieszkaniowej. Jej założenia, przyjęte przez rządową Radę Mieszkalnictwa, zakładają m.in. skrócenie czasu uzyskiwania pozwolenia na budowę mieszkań i odralniania gruntów. Minister inwestycji i rozwoju żywi nadzieję, że oba te procesy zostaną skrócone do maksymalnie 1 roku. Celem zmian jest przyspieszenie procesów budowy mieszkań w Polsce oraz usunięcie barier biurokratycznych. Przyjęcie specustawy ma skutkować ożywieniem procesów gospodarczych poprzez wzrost inwestycji mieszkaniowych oraz zapobiec wzrostowi cen nieruchomości, postępującemu ze względu na ograniczenia w dostępności gruntów pod zabudowę mieszkaniową.
Decyzje lokalizacyjne, kluczowe w kwestii odrolnienia gruntów, mają być wydawane przez wojewodów, jednak z prawem veta dla rad gminy. Rada Mieszkalnictwa ma nadzieję na uruchomienie do przyszłego roku budowy ok. 100 tys. mieszkań.
Projektowane zmiany będą dotyczyły także deweloperów ze względu na to, że w specustawie mają zostać określone również standardy dotyczące budowy lokali. Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, wskazał, iż należy spodziewać się precyzyjnych wytycznych dla wszystkich podmiotów, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym. Wytyczne te mają znaleźć się zarówno w ustawie, jak i aktach wykonawczych oraz w samej decyzji lokalizacyjnej.
Źródło: Polska Agencja Informacyjna