Wiceminister inwestycji i rozwoju wskazał jesień bieżącego roku jako przewidywany termin wejścia w życie specustawy mieszkaniowej. W lipcu miałby nastąpić zamknięcie prac parlamentarnych, w sierpniu podpisanie projektów, a w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się rozpoczęcia obowiązywania przepisów.
Zgodnie z aktualnym brzemieniem specustawy, inwestycję mieszkaniową można byłoby realizować niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie mogłaby być jednak ona sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz uchwałą o utworzeniu parku kulturowego.
Inwestor będzie mógł uzyskać pozwolenie na budowę na podstawie gminnej uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a nie – jak obecnie – decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
By inwestycja mieszkaniowa mogła zostać zrealizowana, będzie musiała spełniać następujące warunki:
Dodatkowo, radni będą mogli narzucić bardziej rygorystyczne standardy w uchwale o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a w lokalnych standardach urbanistycznych gminy będą mogły określić również liczbę miejsc parkingowych oraz zobowiązać inwestora do zapewnienia mieszkańcom dostępu do sieci ciepłowniczej.
Specustawa mieszkaniowa pozwoli m.in. na automatyczne odrolnienie gruntów rolnych w granicach administracyjnych miast i szybkie wykorzystanie tych gruntów pod zabudowę mieszkaniową, ale tylko tę realizowaną w trybie specustawy.
Specustawa mieszkaniowa miałaby obowiązywać do końca 2028 r.
Źródło:GazetaPrawna.pl, muratorplus.pl