27 września br. Rada Ministrów podjęła uchwałę o przyjęciu „Narodowego Programu Mieszkaniowego” (NPM). Program dedykowany będzie osobom o niskich lub przeciętnych dochodach, borykającym się z brakiem samodzielnego mieszkania – rodzinom, osobom myślącym o założeniu rodziny oraz osobom samotnym, bez względu na wiek. Źródło finansowania stanowić będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, środki z budżetu państwa, inne środki publiczne (fundusze europejskie, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) oraz pieniądze prywatne (np. gromadzone w funduszach inwestycyjnych).
Program zakłada realizację trzech głównych celów:
Spodziewanymi miernikami dla powyższych celów mają być w 2030 r.: zwiększenie liczby mieszkań przypadających na 1 tysiąc mieszkańców z 363 do 435 (tj. osiągnięcie poziomu porównywalnego z aktualną średnią Unii Europejskiej), zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ponad 165 tys. gospodarstw domowych oczekujących na mieszkania od gminy oraz obniżenie z ok. 5,3 mln do ok. 3,3 mln liczby osób mieszkających w warunkach „substandardowych”, borykających się z przeludnieniem, brakiem podstawowych instalacji technicznych lub niskim stanem technicznym budynku.
Program „Mieszkanie Plus” będzie opierał się na czterech filarach:
Działania przewidziane w Programie będą wdrażane od IV kwartału 2016 r. NPM wpisze się w założenia określone w "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".
Dodatkowo rząd planuje powołanie Krajowej Rady Mieszkaniowej, której zadaniem będzie ocena rocznej informacji o stanie realizacji działań w ramach NPM, przedstawianie analiz i opinii związanych z polityką mieszkaniową państwa oraz rekomendowanie zmian programowych i legislacyjnych związanych z wykonywaniem Programu „Mieszkanie Plus”.
Notatka została opracowana na podstawie informacji pochodzących z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.