PL | EN
logo amron
allebank.pl linkedin.pl kreska
Kontakt
info@amron.pl
opbrazek

AKTUALNOŚCI > RESORT ROZWOJU ZAPOWIADA „RESET” PROGRAMU MIESZKANIE PLUS


2020-01-14 16:00:00
Resort rozwoju zapowiada „reset” programu Mieszkanie Plus

Ministerstwo rozwoju zapowiada „nowe otwarcie” rządowego programu Mieszkanie Plus. Szczegóły zostaną zaprezentowane jeszcze w styczniu. Szefowa resortu Jadwiga Emilewicz zobowiązała się przedstawić rozwiązania, które przyspieszą projekty mieszkaniowe w Polsce.

– Będzie reset Mieszkania plus w styczniu (...). Przedstawimy zakres prac, aktywności legislacyjnej, który chcemy, aby przyspieszył projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Ale także pokażemy, które podmioty chcielibyśmy włączyć w szerszym stopniu do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia – powiedziała cytowana przez Polską Agencję Prasową Jadwiga Emilewicz podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie.

Pani minister podkreśliła, że dotychczasowy program Mieszkanie plus "nie był niewypałem". Zdaniem szefowej resortu rozwoju powodem niskiej efektywność programu był problem związany z rynkiem mieszkaniowym. Zastrzegła przy tym, że "wiele zmian legislacyjnych, ułatwiających proces legislacji, zostało przeprowadzonych lub właśnie toczy się w Sejmie". Przypomniała, że nowelizacja prawa budowlanego zakłada „szereg ułatwień w procesie inwestycyjnym, który sprawi, że realizacja projektów mieszkaniowych będzie szybsza.”

W grudniu 2019 roku rząd przyjął pakiet zmian w Prawie budowlanym przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju, mających na celu przyspieszenie przygotowywania nowych inwestycji, a także sprzyjać przyłączaniu ich do sieci energetycznych, gazowych, wodociągowych, ciepłowniczych i kanalizacyjnych. Szefowa resortu poinformowała wówczas, że prowadzi już rozmowy ze stowarzyszeniami skupiającymi deweloperów w Polsce, którzy maja stać się jednym z filarów realizacji programu.


Rządowy program Mieszkanie plus ruszył w 2017 roku. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział w jego ramach budowę tysięcy tanich mieszkań z bardzo niskim czynszem. Rocznie miało powstawać 150 tysięcy lokali, zaś czynsz miał wynosić 10-20 zł za metr kwadratowy.

Premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że w 2019 roku w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań. Rzeczywistość daleko odbiega jednak od tych zapowiedzi. Według informacji zamieszczonych na stronie PFR Nieruchomości, w ramach programu Mieszkanie plus wybudowanych do tej pory zostało 867 mieszkań, 1907 jest w budowie, a 18 tysięcy w trakcie projektowania.

Źródło: PAP, tvn24bis.pl

zwiazek banków polskich centrum prawa bankowego
org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org
Centrum AMRON | ul. Kruczkowskiego 8, 00-380 Warszawa | e-mail: info@amron.pl
Copyright © AMRON 2015
Powered by Efectoro.pl