Prace nad projektem ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów, poddanego konsultacjom publicznym w trzecim kwartale 2016 r., utknęły przez dłuższy czas w martwym punkcie. W niedawnej wypowiedzi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, zapowiedział ich finalizację. Przepisy dotyczące uwłaszczenia gruntów mają wejście w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
Względem wersji z 7 listopada 2016 r. planowana jest zmiana zasad spłaty opłaty przekształceniowej. W dotychczasowym brzemieniu projektu ustawy za jednorazowe uiszczenie ww. opłaty równej wysokości ostatniej rocznej opłaty, jaką płacił użytkownik wieczysty, właścicielom lokali i domów jednorodzinnych, miały przysługiwać bonifikaty, jednak nie były one obligatoryjne. Obecnie Ministerstwo rozważa wprowadzenie atrakcyjnych zasad spłaty opłaty przekształceniowej.
Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, wprowadzenie w życie projektu ustawy będzie korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i deweloperów. Dziś właściciele mieszkań płacą podatek od nieruchomości i roczną opłatę, po przekształceniu tego prawa i uregulowaniu opłaty przekształceniowej będą wnosić tylko podatek od nieruchomości, który jest znacznie niższy od rocznej opłaty – komentuje Grzegorz Kiełpsz, Prezes Zarządu PZFD.
Negatywnie do planowanych przepisów odnoszą się samorządowcy. Podkreślają, że miasta, które miliony hektarów oddały w użytkowanie wieczyste pod budowę bloków i domów jednorodzinnych, stracą finansowo. Projekt pozbawia samorządy majątku – mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.
Źródło: www.rp.pl