Projekt stawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa, został przyjęty przez Radę Ministrów. Nowelizacja ma zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami.
Zaproponowano, aby przywrócić definicję „pośrednictwa w obrocie nieruchomościami” oraz „zarządzania nieruchomościami”, a także zdefiniować pojęcia „pośrednik w obrocie nieruchomościami” oraz „zarządca nieruchomości”. W projekcie przyjęto, że pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości będzie mógł być wyłącznie przedsiębiorca, czyli osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły i powtarzalny. Aby ograniczyć ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem będą zajmować się przypadkowe osoby, faktyczne czynności zawodowe będą mogły wykonywać osoby fizyczne na podstawie umowy łączącej je z przedsiębiorcą.
Do operatów szacunkowych, umów o sporządzenie wyceny nieruchomości, umów pośrednictwa czy o zarządzanie nieruchomością, rzeczoznawca, pośrednik i zarządca będzie zobowiązany do dołączenia kopii dokumentu ubezpieczenia OC. Dzięki temu, ewentualne ubieganie się o odszkodowanie za szkody w związku z wykonywanymi czynnościami przez osobę uprawnioną będzie ułatwione.
Jednocześnie nowelizacja wprowadza możliwość zawarcia bez przetargu umowy o oddanie nieruchomości w użytkownie wieczyste z osobami, które były użytkownikami wieczystymi tych nieruchomości, ale nie zdążyły zgłosić żądania o przedłużenie użytkowania wieczystego przed datą wygaśnięcia tego prawa. Rozstrzygnięto, że w sytuacji zrzeczenia prawa użytkowania wieczystego prawo to wygasa, a także zwolniono użytkowników wieczystych z obowiązku wniesienia tzw. opłaty pierwszej, w momencie gdy zawierają kolejną umowę użytkowania wieczystego na tej samej nieruchomości.
Więcej informacji: www.premier.gov.pl