REIT (z ang. Real Estate Investment Trust) to podmiot o charakterze funduszu inwestycyjnego w formie spółki akcyjnej, której akcje są notowane na giełdzie. Szczegółową charakterystykę REIT-ów przedstawiła Joanna Komorowska, Analityk Rynku Nieruchomości w Centrum AMRON, w artykule opublikowanym 14 listopada ubiegłego roku na łamach naszego serwisu (do pobrania tutaj).
Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy dotyczącej REIT-ów, która objąć ma nie tylko nieruchomości komercyjne, ale również nieruchomości mieszkaniowe. Model biznesowy polegał będzie na zakupie nieruchomości na wynajem i zarządzaniu nimi w sposób, który będzie przynosił przychody w postaci czynszów. REIT jest instrumentem długookresowym, a zachętą do przystąpienia do funduszu jest średni zwrot, obecnie rzędu 4% rocznie, a więc znacznie wyższy niż w przypadku lokat bankowych. Polskie REIT-y będą miały obowiązek wypłaty większości rocznego zysku w formie dywidendy dla uczestników danego funduszu w proporcji do posiadanego przez nich kapitału.
Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości podkreśla, że REIT-y będą tworzone szczególnie dla indywidualnych inwestorów i będą dawały możliwość zainwestowania dowolnej kwoty. Mają również zlikwidować nierówność między inwestorami instytucjonalnymi i detalicznymi.