Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi została podpisana przez Prezydenta RP w dniu 31 października bieżącego roku.Ustawa ma wejść w życie 23 listopada (wykluczając nowe zapisy o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane, które zaczną obowiązywaćod 1 stycznia 2014r.). Zgodnie z nią Program"Mieszkanie dla Młodych"zostanie prawdopodobnie realnie uruchomiony 1 stycznia 2014 roku, ponieważ przedtem Bank Gospodarstwa Krajowego musi podpisać umowy z bankami komercyjnymi.
Podstawowe założenia programu "Mieszkanie dla Młodych"
- Wparcie państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego osobom kupującym pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym bądź budującym je w systemie gospodarczym.
- Wiek nabywcy nie może przekraczać 35 lat.
- Rodziny bezdzietne oraz single otrzymają dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 10% wskaźnika odzwierciedlającego przeciętne koszty budowy mieszkań w danej lokalizacji.
- W przypadku rodzin posiadających co najmniej jedno dziecko dopłata zostaje powiększona o 5%, dając razem 15% .
- Rodziny, w których liczba dzieci zwiększy się o trzecie bądź kolejne dziecko w ciągu pięciu lat od momentu zakupu mieszkania, będą mogły otrzymać dodatkowe 5% dopłaty.
- Powierzchnia użytkowa mieszkania kwalifikującego się do Programu może wynieść maksymalnie 75m2, jednak wsparcie państwa dotyczy wtedy kwoty odpowiadającej wartości 50m2 powierzchni. W ten sam sposób wygląda dopłata w przypadku domu jednorodzinnego, jednak jego powierzchnia nie może przekroczyć 100m2. W ramach tego wymogu rodziny wychowujące przynajmniej trójkę dzieci mogą nabyć mieszkania lub dom o maksymalnej wielkości większej o 10m2 od ustalonych limitów.
- „Systemem pomocy państwa objęta została także budowa pierwszego mieszkania w systemie gospodarczym, realizowana na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. Po zakończeniu obowiązywania ustawy uprawniającej do ubiegania się o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych, z zachowaniem praw nabytych do dokonywania odliczeń w kolejnych latach, prawo do zwrotu takich wydatków nadal zachowają młodzi ludzie budujący swoje pierwsze mieszkanie (dom jednorodzinny lub - w wyniku nadbudowy lub przebudowy budynku - również lokal mieszkalny).”*
- Kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu lokalu mieszkalnego.
- Program ma działać w latach 2014 – 2018, a kwota przeznaczona na jego realizację to 3.553 mln zł.
*źródło: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, www.transport.gov.pl