W dniu dzisiejszym na specjalnej konferencji prasowej Premier Beata Szydło przedstawiła szczegółowe założenia Narodowego Programu Mieszkaniowego „Mieszkanie Plus”. Program będzie składał się z trzech filarów. Podstawowym założeniem jest powstanie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, który będzie skupiał należące do Skarbu Państwa grunty, na których docelowo powstaną tanie mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. Drugim filarem będzie inwestowanie w budownictwo komunalne, trzecim zaś – indywidualne subkonta mieszkaniowe.
Jak podkreśliła Premier, program ma być powszechny, a co za tym idzie - dostępny dla każdego. W założeniach nie ma ograniczeń na przykład wiekowych tak jak w przypadku „Mieszkania dla Młodych”. Premier zaznaczyła jednak, że preferowane będą rodziny wielodzietne i to właśnie liczba dzieci będzie decydowała o przyznanej punktacji dla potencjalnego najemcy. Program dedykowany będzie Polakom o niskich dochodach oraz klasie średniej, której nie stać na zakup własnego mieszkania, jak również na wynajęcie lokalu na wolnym rynku.
Stawka czynszu w tych lokalach będzie wynosiła od 10 do 20 PLN/m², w zależności od lokalizacji inwestycji. Różnica w wysokości czynszu wynikać będzie z różnych kosztów prowadzenia inwestycji w zależności od regionu kraju.
Program Mieszkanie Plus ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale bieżącego roku. Projekt ruszy oficjalnie od 2017 r., pierwsze realizacje budowy mieszkań rozpoczną się już w roku 2018. Inwestycje w ramach Programu powstaną na terenach Skarbu Państwa, które zostaną przekazane do powołanego Narodowego Funduszu Mieszkaniowego.
Kolejnym elementem "Mieszkania plus" ma być ustawa zachęcająca do systematycznego oszczędzania na mieszkanie. Szczegóły tego rozwiązania nie są jeszcze znane. Z zapowiedzi Premier wynika, iż będą to prawdopodobnie dedykowane specjalne konta, na które wpłacane będą premie od zgromadzonych oszczędności.. W ocenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa umożliwi to poprawę dostępności mieszkań, bo oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy TBS. Środki te będzie można również wykorzystać na poprawę standardu lokalu – remont czy wykończenie mieszkania.
Uzupełnieniem programu będzie zwiększenie wsparcia rządu dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35 – 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.
Źródło: www.mib.gov.pl, www.premier.gov.pl