Rząd widzi potrzebę radykalnego zwiększenia udziału nowoczesnej prefabrykacji. W ramach Programu „Mieszkanie Plus” ruszył konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej, która pozwoli całemu rynkowi zwiększyć skalę realizowanych inwestycji i obniżyć ich koszty.
Prefabrykacja jest nowoczesną i efektywną formą budownictwa, która może pomóc skutecznie rozwiązać problem niedoboru mieszkań i rosnących kosztów pracy, przy zachowaniu wysokich standardów realizowanych inwestycji. Wyzwaniem jest fakt, że osiedla z tzw. wielkiej płyty, nastawione na liczbę budowanych mieszkań, a nie ich jakość, na wiele lat zniekształciły obraz budownictwa prefabrykowanego w Polsce. Z uwagi na popełnione wówczas błędy budownictwo to stało się synonimem anonimowej i monotonnej przestrzeni oraz niskiego standardu architektonicznego.
Dla tworzenia nowego wizerunku prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej istotną rolę będą miały nie tylko przyjęte rozwiązania techniczne i technologiczne, ale również to, co z nich powstanie, czyli dobra jakościowo architektura - powiedział Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGK Nieruchomości.
– Polska ma ogromny potencjał w rozwoju technologii prefabrykowanych. Nasi producenci od lat są obecni na niezwykle wymagających rynkach skandynawskich, gdzie prefabrykacja jest standardem przy realizacji inwestycji mieszkaniowych – podkreślił z kolei Józef Kostrzewski, Dyrektor Stowarzyszenia Producentów Betonów.
Konkurs został organizowany przez BGK Nieruchomości, we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. Ogłoszenie wyników jest planowane na 14 grudnia.
Źródło: BGK Nieruchomości