Nagroda Kwartalnika „Finansowanie Nieruchomości” SZKLANE DOMY przyznawana jest raz w roku. Stanowi ona wyraz uznania zasług i znaczenia dla rozwoju rynku finansowania nieruchomości, a także dla konkretnej osoby, firmy, organizacji, działania, przedsięwzięcia, inicjatywy, produktu, opracowania etc.
W bieżącym roku Kapituła Nagrody pracowała w składzie:
- dr Andrzej Bratkowski i dr Piotr Cyburt - Laureaci poprzednich edycji Nagrody
- prof. dr hab. Małgorzata Zaleska – Szkoła Główna Handlowa
- Krzysztof Pietraszkiewicz - Prezes Związku Banków Polskich
- dr Jacek Furga - Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP
- dr hab. Zbigniew Krysiak - Przewodniczący Rady Programowej Kwartalnika „FN”
- Bożenna Chlabicz - Redaktor Naczelna Kwartalnika „FN”.
Przy wyborze Laureata Kapituła posłużyła się kryteriami określonymi w regulaminie, uwzględniając: odwagę w myśleniu i działaniu, skuteczność, efektywność w zakresie finansowania budownictwa mieszkaniowego, wizję, wpływ na rozwój rynku finansowania nieruchomości i rynku nieruchomości. Ostateczny wybór laureata zatwierdził Zarząd Związku Banków Polskich.
W roku 2015, na wniosek Centrum AMRON, Nagrodę SZKLANE DOMY otrzymała Pani prof. dr hab. nauk ekonomicznych Ewa Kucharska-Stasiak z Uniwersytetu Łódzkiego.
Profesor Ewa Kucharska-Stasiak jest Kierownikiem Katedry Inwestycji i Nieruchomości, zastępcą Dyrektora Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego. Pełni także funkcję kierownika stadium podyplomowego „Rynek Nieruchomości – Wycena” na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.
Do przedmiotów, które wykłada, należy: gospodarka nieruchomościami (wykład na kierunku gospodarka przestrzenna), ekonomika nieruchomości, wycena nieruchomości, zarządzanie nieruchomościami, inwestowanie w nieruchomości, funkcjonowanie rynków nieruchomości. Jest autorką lub współautorką 15 książek oraz około 200 artykułów naukowych.
Jej zainteresowaniom naukowym i dydaktycznym towarzyszy aktywność na polu praktyki. Prof. Kucharska-Stasiak kierowała i brała udział w diagnozach gospodarowania nieruchomościami, przygotowaniu strategii mieszkaniowej oraz o warunkach mieszkaniowych w gminie Łódź. Jest autorką ekspertyz i opinii dla Ministerstwa Infrastruktury, współautorką Noty Interpretacyjnej „Zastosowanie podejścia dochodowego do wyceny nieruchomości”. Brała udział w opracowaniu standardu zawodowego rzeczoznawców majątkowych „Wartość rynkowa jako podstawa wyceny”, „Wartość rynkowa i wartość odtworzeniowa”.
Pani Profesor była Przewodniczącą powołanej przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych i Związek Banków Polskich Rady Programowej, która przeprowadziła w latach 2010-2013 cykle szkoleń dla rzeczoznawców majątkowych oraz pracowników banków z zakresu wyceny nieruchomości dla wierzytelności bankowych. Od roku 2014 jest Przewodniczącą Rady Programowej analogicznego szkolenia organizowanego przez Związek Banków Polskich.
Prof. Ewa Kucharska-Stasiak jest członkiem Podkomisji do spraw Nadawania Uprawnień Zawodowych rzeczoznawcy majątkowego przy Ministrze Infrastruktury. W latach 2005-2009 była przewodniczącą Państwowej Komisji do spraw Nadawania Uprawnień Zawodowych rzeczoznawcy majątkowego, pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy.
Jest Przewodniczącą Rady Programowej Towarzystwa Naukowego Nieruchomości, członkiem Stowarzyszenia Doradców Rynku Nieruchomości oraz European Real Estate Society.
Prof. Ewa Kucharska-Stasiak jest osobą niezwykle zaangażowaną i zasłużoną dla rozwoju rynku nieruchomości, jego naukowej analizy oraz kształcenia kadr.