PL | EN
logo amron
allebank.pl linkedin.pl kreska
Kontakt
info@amron.pl
opbrazek

AKTUALNOŚCI > „INWESTYCJE I NIERUCHOMOŚCI W GOSPODARCE ŚWIATOWEJ” - RELACJA Z KONFERENCJI


2016-05-15 13:48:00
„Inwestycje i nieruchomości w gospodarce światowej” - relacja z konferencji

10 i 11 maja br. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu obyła się konferencja naukowa „Inwestycje i nieruchomości w gospodarce światowej”, zorganizowana przez Katedrę Inwestycji i Nieruchomości Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Wydarzenie było szczególne, ponieważ wiązało się z jubileuszem 40-lecia istnienia Katedry.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele szkół wyższych m.in. prof. Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. Krzysztof Marcinek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Ewa Kucharska-Stasiak z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Sabina Źróbek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz wielu innych osób z ośrodków naukowych w całej Polsce. Oprócz naukowców w wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele instytucji rządowych, samorżadowych oraz biznesu, m.in. Wojciech Pobóg-Pągowski, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju; Jacek Furga, Prezes Centrum AMRON; Kazimierz Smoliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa; Leszek Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Inwestycje i nieruchomości to niezwykle ważne gałęzie każdej gospodarki. Po kryzysie w 2008 roku wiele gospodarek światowych, w tym europejskie, borykają się ze znalezieniem sposobu ich ożywienia. „Kraje najwyżej rozwinięte mogą szybko wyjść z kryzysui odnotowują już wzrost gospodarczy, jednak bardzo niewielki. Jest to problem Unii Europejskiej. W korzystniejszej sytuacji są Stany Zjednoczone, natomiast na świecie sytuacja jest skomplikowana - szczególnie w krajach rozwijających się.” - mówi prof. Włodzimierz Karaszewski z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK.

Wobec kryzysu gospodarczego rynek nieruchomości wydaje się być najbezpieczniejszym sposobem lokowania pieniędzy. Nie brakuje jednak realnych zagrożeń. „Każdy rynek ma swoją specyfikę. Rynek europejski przeżywa trudny czas nowych wyzwań i nowych trendów - chociażby groźba Brexitu, która spowodowałaby duże zamieszanie na europejskim rynku, dlatego że rynek wielkiej Brytanii to niekwestionowany lider naszego regionu.” – mówi prof. Ewa Ziemińska z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.Rozwojowi rynku nieruchomości nie służą chaotyczne i krótkowzroczne zmiany w prawie. „Zmienność prawa podatkowego, trudność w interpretacji tego prawa bywa ogromną barierą dla inwestorów. Przykładów takich sytuacji mamy wiele. Zmieniające się prawo - szczególnie po wyborach, powodują że rynek jest nieczytelny.”– twierdzi Leszek Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.


Więcej informacji, relacje prasowe i fotorelacje znaleźć można pod adresami:

informacje na stronie UMK

strona Konferencji UMK

wywiad z prof. Włodzimierzem Karaszewskim z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK

videorelacja z Konferencji

zwiazek banków polskich centrum prawa bankowego
org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org
Centrum AMRON | ul. Kruczkowskiego 8, 00-380 Warszawa | e-mail: info@amron.pl
Copyright © AMRON 2015
Powered by Efectoro.pl