PL | EN
logo amron
allebank.pl linkedin.pl kreska
Kontakt
info@amron.pl
opbrazek

AKTUALNOŚCI > FUNDUSZ MIESZKAŃ NA WYNAJEM ROZSZERZA OFERTĘ O KOLEJNE LOKALE


2015-07-22 08:00:00
Fundusz Mieszkań na Wynajem rozszerza ofertę o kolejne lokale

Fundusz Mieszkań na Wynajem BGK, który wcześniej inwestował w Gdańsku i Poznaniu, rozszerzył swoją działalność wynajmu na aglomerację warszawską. 14 lipca 2015 roku udostępnił ofertę 122 mieszkań przy ul. Grochowskiego 5 w podwarszawskim Piasecznie. Są to w pełni umeblowane mieszkania jedno, dwu, trzy oraz czteropokojowe o zróżnicowanych metrażach zaczynających się od 32 m². Większość mieszkań posiada balkony lub tarasy, a te na parterze - ogródki.

Jednym z założeń projektu jest, by oferowane mieszkania były atrakcyjne ze względu na swoją cenę oraz fakt, że właścicielem jest instytucja a nie osoba prywatna, co zapobiega nieprzewidzianym decyzjom właściciela. Lecz czy ceny oferowane przez Fundusz rzeczywiście są niższe?

Stawki czynszu uzależnione są od długości umowy najmu. Czynsz waha się od 1 180 do 1 950 zł dla wynajmu na okres poniżej 2 lat oraz od 1 000 do 1 690 zł dla wynajmu na okres przynajmniej 2 lat. Aby wynająć mieszkanie na lepszych warunkach, tzn. uzyskać niższą stawkę czynszu, trzeba związać się umową na minimum 2 lata. O ile istnieje możliwość wypowiedzenia umowy z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, to tak sporządzona umowa jest niedogodnością, gdyż zmniejsza opłacalność, a nawet może wykluczyć możliwość najmu na krótki okres. Kłóci się to nieco z założeniem, że projekt ten zwiększy mobilność zawodową Polaków. Jeśli jednak osoba postanowi podpisać umowę na dłuższy czas, otrzyma zniżkę, która wynosi od 150 do 260 zł, co stanowi od 11,5 do 15,4% ceny bez zniżki.

Jak te ceny mają się jednak do ofert rynkowych? Można to zobaczyć porównując średnie ceny mieszkań w zależności od liczby pokoi:

Wykres 1. Średnie stawki czynszu z wolnego rynku oraz w inwestycji Funduszu Mieszkań na Wynajem

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z jakusiebie.pl oraz otodom.pl

Jak widać, średnia cena lokalu mieszkalnego oferowanego na wolnym rynku w Piasecznie jest wyższa niż średnia cena Funduszu. Ceny oferowane na rynku wahają się od 750 do 4 000 zł. Znajdziemy tu oferty bardzo zróżnicowane, o standardach i cenach niższych od ofert Funduszu oraz o standardach i cenach znacznie wyższych. Średnio jednak, jeśli spojrzymy tylko na ilość pokoi i cenę, to oferty Funduszu będą bardziej opłacalne. Warto też zwrócić uwagę, że nie wszystkie lokale mieszkalne oferowane przez prywatnych właścicieli mają pełne umeblowanie, więc wynajęcie niektórych z lokali rynkowych może być tym mniej atrakcyjne. Ogólna sytuacja zmienia się jednak, gdy uwzględnimy właściwą wielkość mieszkań i porównamy cenę za metr kwadratowy:

Wykres 2. Średnie stawki czynszu za 1m² z wolnego rynku oraz w inwestycji Funduszu Mieszkań na Wynajem


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z jakusiebie.pl oraz otodom.pl

Patrząc na ceny za metr kwadratowy okazuje się, że w przypadku mieszkań dwu- i trzypokojowych, stawki rynkowe są niższe niż podstawowa stawka Funduszu. Być może zatem, planując wynajem takiego mieszkania na okres do 2 lat warto rozejrzeć się najpierw w ofertach osób prywatnych. Natomiast mieszkania jedno- i czteropokojowe wciąż przegrywają z tymi oferowanymi przez Fundusz.

Okazuje się więc, że oferty Funduszu w Piasecznie mogą być dobrą alternatywą wobec ofert rynkowych. Mieszkania oferowane przez BGK mogą być dobrym wyjściem dla osób, które są pewne, że chcą związać się umową na dłuższy okres, powyżej 2 lat. Takie rozwiązanie docenią również osoby, które obawiają się nieprzewidywalności właścicieli prywatnych. Z drugiej strony, osoby szukające mieszkań na rynku, ze względu na jego różnorodność, również mogą znaleźć atrakcyjne oferty. Stosunkowo łatwo można znaleźć atrakcyjniejsze oferty jeśli chodzi o mieszkania dwu- i trzypokojowe oraz o wynajem na krótki czas.

Warto przypomnieć, że Fundusz oferuje również lokale na wynajem w Gdańsku i Poznaniu. Inwestycja zlokalizowana w Gdańsku jest nadal na etapie budowy, przez co nie są znane jeszcze szczegóły oferty najmu od Funduszu. Natomiast spośród 124 mieszkań przy ul. Saperskiej w Poznaniu w dzielnicy Wilda, wolnych pozostało jeszcze 68. Mieszkania te gotowe są do zamieszkania odpowiednio już od marca i maja 2015 roku.

W celu zwiększenia popytu na poznańskie mieszkania, Fundusz wprowadził akcję promocyjną pod nazwą „Przyprowadź Sąsiada”. W ramach tej akcji, najemcy mieszkań objętych Funduszem w Poznaniu mogą zaprosić do Programu inną osobę i zyskać darmowy 1-miesięczny czynsz dla siebie i sąsiada. Wprowadzenie tej akcji i liczba wolnych lokali w Poznaniu pozwala domyślać się, że poznańska oferta nie była tak atrakcyjna jak zapewniano.

Po Gdańsku, Poznaniu i Warszawie, Program ma zostać rozszerzony również o mieszkania w aglomeracji krakowskiej, wrocławskiej, łódzkiej i śląskiej. Nowe mieszkania mają zostać udostępnione do najmu w latach 2015-2017.

zwiazek banków polskich centrum prawa bankowego
org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org
Centrum AMRON | ul. Kruczkowskiego 8, 00-380 Warszawa | e-mail: info@amron.pl
Copyright © AMRON 2015
Powered by Efectoro.pl