PL | EN
logo amron
allebank.pl linkedin.pl kreska
Kontakt
info@amron.pl
opbrazek

AKTUALNOŚCI > DOWÓD OSOBISTY TO NIE TYLKO KAWAŁEK PLASTIKU – TO NASZA TOŻSAMOŚĆ I MILIARDY ZŁOTYCH DO OCHRONY W SKALI CAŁEGO KRAJU


2016-01-28 12:34:00
Dowód osobisty to nie tylko kawałek plastiku – to nasza tożsamość i miliardy złotych do ochrony w skali całego kraju

W 2015 r. próbowano wyłudzić aż 7,2 tys. kredytów na łączną kwotę 253 milionów złotych. Stosowany nie tylko w bankowości System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE kolejny rok z rzędu bije rekordy popularności – w zeszłym roku zastrzeżono aż 130,8 tys. dowodów osobistych i paszportów. Związek Banków Polskich opublikował 24. edycję Raportu o dokumentach InfoDOK.


Związek Banków Polskich od kilkunastu lat prowadzi już system do zastrzegania dokumentów tożsamości. Tylko w IV kwartale 2015 r. dzięki niemu udaremniono 1,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę 67,5 miliona złotych.

„W minionym roku udało się nam pobić rekord z 2014 r. – odnotowaliśmy największą liczbę zastrzeżeń od momentu uruchomienia Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Aż 130,8 tys. nowych dokumentów trafiło do centralnej bazy danych systemu. A to oznacza, że obecnie ponad półtora miliona dokumentów nie będzie wykorzystanych do wyłudzeń” – podkreśla Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Dokumenty Zastrzeżone.

Na koniec 2015 r. wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1,55 mln sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 29,7 tysiąca dokumentów. W całym 2015 r. statystycznie, niezależnie od pory dnia i nocy, do bazy co 4 minuty trafiał nowy dokument.

„Trzeba pamiętać, ze publikowane przez nas „twarde” dane dotyczą jedynie liczby i wielkości prób wyłudzeń zablokowanych na stosunkowo późnym etapie sprawdzania wiarygodności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Przy uwzględnieniu blokowania przestępczości na wszystkich etapach i procesach w relacji z klientami banków oraz w innych sektorach gospodarki można przypuszczać, że polska gospodarka oszczędza miliardy złotych rocznie.” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport i prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za IV kwartał 2015 r. znajduje się na stronie internetowej: www.DokumentyZastrzezone.pl.

zwiazek banków polskich centrum prawa bankowego
org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org
Centrum AMRON | ul. Kruczkowskiego 8, 00-380 Warszawa | e-mail: info@amron.pl | tel.: (+48) 22 463 47 50
Copyright © AMRON 2015
Powered by Efectoro.pl