Do 31 marca br. można składać wnioski w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) oraz w programie wsparcia budownictwa socjalnego
i komunalnego, realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do rozdysponowania jest ponad miliard złotych, z czego ponad 90% tej kwoty w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego.
SBC adresowany jest do TBS-ów, spółek gminnych oraz spółdzielni mieszkaniowych, korzystających z tej formy wsparcia po raz pierwszy. Finansowanie udzielane jest na preferencyjnych warunkach, nie uwzględnia bowiem marży BGK, a oprocentowanie kredytu stanowi jedynie stawka WIBOR. Kredytem można sfinansować budowę nowych budynków, a także remonty i adaptacje istniejących budynków, również w ramach projektów rewitalizacyjnych. Celem programu Społecznego Budownictwa Czynszowego jest pomoc osobom o umiarkowanych dochodach, których nie stać na kupno lub wynajęcie mieszkania na rynku i jednocześnie osiągających zbyt wysokie dochody, by zamieszkać w mieszkaniach komunalnych .
Adresatami programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego są z kolei gminy, związki międzygminne, spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego. Przewidziane są dla nich bezzwrotne środki o łącznej puli 105 mln zł. Dopłaty mogą być przeznaczone na budowę lub remont mieszkań, tworzenie mieszkań chronionych, noclegowni i schronisk dla osób bezdomnych.
Program przewiduje bezzwrotne
dotacje sięgające, w zależności od rodzaju przedsięwzięcia, do 55% wartości
inwestycji. Pozwala to na zmniejszenie wydatków z budżetu po stronie samorządów
i efektywniejszą realizację obowiązków gminy związanych z zapewnieniem lokali
mieszkalnych dla najuboższych
i najbardziej potrzebujących – wyjaśnia Włodzimierz
Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego