Od 01 października 2013 roku obowiązuje nowa Rekomendacja J dotycząca zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach, uchwalona przez Komisję Nadzoru Finansowego. Paradoksem polskiego rynku nieruchomości jest fakt, że największym orędownikiem uporządkowania informacji o wartościach nieruchomości jest nadzór finansowy, a realizatorem tej misji i właścicielem największej w kraju bazy danych o cenach i wartościach nieruchomości jest Związek Banków Polskich.
W piśmie Zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Pana Wojciecha Kwaśniaka do Prezesa Związku Banków Polskich, Krzysztofa Pietraszkiewicza z dnia 27 września 2013 roku czytamy: „…z satysfakcją przyjąłem informacje o działaniach podjętych przez Związek Banków Polskich, mających na celu przygotowanie polskiego sektora bankowego do sprostania wymogom wprowadzonym przez nową Rekomendację J dotyczącą zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach. Współpraca Związku Banków Polskich – właściciela jedynej w naszym kraju międzybankowej bazy danych o nieruchomościach, Systemu AMRON – jest kluczowa dla efektywnego wprowadzenia w życie postanowień Rekomendacji J.” Baza danych Systemu AMRON współtworzona jest od ponad 16 lat przez 30 banków komercyjnych oraz ponad 340 banków spółdzielczych. Z łącznej liczby ponad 3,5 mln rekordów zgromadzonych w bazie Systemu AMRON aż 62,43% stanowią dane wprowadzone przez uczestniczące w AMRON banki.
W dniu 8 października 2020 roku odbyło się już szóste, doroczne spotkanie warsztatowe międzybankowej Grupy Roboczej ds. oceny wiarygodności bazy danych Systemu AMRON, z udziałem 20 przedstawicieli 16 banków, która po weryfikacji zasad zarządzania jakością danych, badaniu obiektywnych cech bazy danych oraz analizie zasobów bazy, zgodnie z listą wymagań zdefiniowaną w Rekomendacji 7, stwierdziła że baza danych Systemu AMRON spełnia wymogi wiarygodności określone w Rekomendacji J. Protokół z uzasadnieniem i pełną dokumentacją został przekazany do KNF.
Na tegorocznym XXIV posiedzeniu Komitetu Uczestników Systemu AMRON, które odbyło się (on-line)
w dniu 18 czerwca br. uczestniczący w nim Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, dr Kamil Liberadzki, podkreślał obowiązek banków „aktywnego włączenia się w system zewnętrznej (międzybankowej) wymiany informacji w zakresie rynku nieruchomości, tworząc w tym celu wspólną dla wszystkich banków zewnętrzną (międzybankową) bazę danych, zasilaną również z wiarygodnych źródeł pozabankowych. Baza ta powinna być systematycznie zasilana przez wszystkie banki objęte Rekomendacją J.”
Tymczasem sektor bankowy, który udzielił tylko w pierwszych 9 miesiącach tego roku ponad 160 tys. kredytów hipotecznych wprowadził do bazy danych AMRON łącznie ponad 88 tys. Rekordów, w tym jednak tylko 22.126 danych transakcyjnych! Przy okazji gratulacje dla Santander Bank Polska SA – lidera zasilania AMRON w tym roku!
Związek Banków Polskich dbając zarówno o jakość jak i reprezentatywność danych gromadzonych w bazie, realizuje – jak co roku – akcję pozyskiwania danych z rynku. W ciągu ostatnich kilku lat udało się ten sposób zasilić bazę AMRON liczbą ponad 332 tys. najwyższej jakości danych o cenach transakcyjnych nieruchomości, niezależnie od danych wprowadzanych do AMRON przez uczestniczące w nim banki. Dzięki współpracy z gronem ponad 230 rzeczoznawców majątkowych Centrum AMRON oferuje wyceny wartości nieruchomości dla banków oraz ich klientów, jak również aktualizację wartości hipotecznych zabezpieczeń wierzytelności hipotecznych metodami statystycznymi.
W okresie zagrożenia pandemicznego, a zwłaszcza tuż po, bardziej niż dotychczas potrzebować będziemy wiarygodnych informacji o rynku nieruchomości – zarówno dla monitorowania zachodzących zjawisk i prognozowania ich możliwych scenariuszy, jak również dla odpowiedzialnego, nieuchronnie zbliżającego się wymogu przeszacowania, aktualizacji jakości portfela hipotecznego, w tym również aktualizacji wartości zabezpieczeń hipotecznych na nieruchomościach.