PL | EN
logo amron
allebank.pl linkedin.pl kreska
Kontakt
(+48) 22 463 47 50
opbrazek

AKTUALNOŚCI > PROGRAM „MIESZKANIE PLUS” PO NIEMIECKU


2018-02-19 16:00:00
Program „Mieszkanie Plus” po niemiecku

Pomimo upływu dwóch lat od ogłoszenia Narodowego Programu Mieszkaniowego anonsowanego z takim rozmachem w dniu 16 stycznia 2016 r. oraz upływu 28 miesięcy od powstania rządu PiS, do dziś nie doczekaliśmy się żadnych konkretów w wielu zadeklarowanych obszarach. Tymczasem w dniu dzisiejszym – pięć miesięcy po wyborach – niemieckie partie CDU, CSU i SPD opublikowały umowę koalicyjną. I jak wynika z tego obszernego dokumentu, celem negocjacji trwających ostatnie 5 miesięcy nie był podział stanowisk, ale program gospodarczy i społeczny, jak również polityka zagraniczna. W uzgodnionej dziś umowie chadeków i socjaldemokratów zapisano zobowiązanie do realizacji programu mieszkaniowego, w ramach którego rząd federalny zobowiązał się wesprzeć budowę 1,5 mln nowych mieszkań i domów jednorodzinnych do końca 2021 roku. Aby tak zdefiniowany cel osiągnąć, uzgodniono od razu instrumenty wsparcia nabywania na własność mieszkań zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym:

Wspierając własność mieszkaniową rząd niemiecki wychodzi z założenia, że każde nowo wybudowane mieszkanie własnościowe uwalnia z reguły na rynku jedno mieszkanie na wynajem. Te działania mają wyhamować obserwowany w Niemczech od kilku lat wzrost stawek czynszu mieszkań na wynajem. Niezależnie od wspierania budowy mieszkań prywatnych, zaplanowano w budżecie kwotę 2 mld euro na rozwój mieszkań socjalnych.

dr Jacek Furga
Przewodniczący Komitetu Finansowania Nieruchomości ZBP

zamknij newsletterzwiazek banków polskich centrum prawa bankowego linia
org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org
Centrum AMRON | ul. Cicha 7 , 00-353 Warszawa | e-mail: info@amron.pl | tel.: (+48) 22 463 47 50
Copyright © AMRON 2015
Powered by Stämpfli Creative