PL | EN
logo amron
allebank.pl linkedin.pl kreska
Kontakt
(+48) 22 463 47 50
opbrazek

AKTUALNOŚCI > UDAREMNIONO 1,6 TYS. PRÓB WYŁUDZEŃ KREDYTÓW!


2012-01-24 09:18:00
Udaremniono 1,6 tys. prób wyłudzeń kredytów!

Kradzione i zagubione dokumenty tożsamości mogą zostać wykorzystywane do wyłudzania kredytów w bankach. Ostatni kwartał 2011 r. nadal potwierdza zjawisko, obserwowane od kilku kwartałów. Utrzymuje się stosunkowo wysoki poziom łącznych kwot prób wyłudzeń kredytów, przy stale zmniejszającej się liczbie takich przypadków.

W okresie październik – grudzień 2011 r. odnotowano 1 605 prób wyłudzeń – choć to znaczna liczba, należy zauważyć, że jest najmniejsza w całej historii badania, prowadzonego od 2008 r.). Oznacza to spadek o 19% w stosunku do analogicznego okresu sprzed dwunastu miesięcy. Jest to również wynik aż o 33% niższy niż rekordowy pod tym względem III kwartał 2008 r.

Łączna kwota prób wyłudzeń wyniosła ponad 113 mln zł. Po wynikach z II i III kwartału (odpowiednio 150 oraz 140 mln zł) na szczęście widać pozytywny malejący trend w tym zakresie. Nadal jednak są to bardzo poważne kwoty. Wynik 113 mln zł jest o 31% niższy od rekordu z IV kwartału 2010 r., kiedy to osiągnięto poziom ponad 163 mln zł.

„System bankowy staje się coraz bardziej szczelny dzięki stałemu rozwoju bazy dokumentów zastrzeżonych. Wyraźnie spada liczba udaremnianych przestępstw – w IV kwartale była najniższa w historii, 1605 prób. Jeżeli będziemy zwracać uwagę na jak najszybsze zastrzeganie utraconych dokumentów, tych przestępstw będzie jeszcze mniej. Wystarczy zastrzec dokument w jednym banku, a informacja błyskawicznie trafi do wszystkich pozostałych. Pamiętajmy, że do dokonania zastrzeżenia nie musimy nawet posiadać konta, gdyż wiele banków już dziś przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów - usługa ta jest stopniowo wdrażana w kolejnych. Ich aktualna lista jest zawsze na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl. – mówi Grzegorz Kondek, koordynator Kampanii „Dokumenty Zastrzeżone” w Związku Banków Polskich.

W dalszym ciągu zdarza się wiele prób wyłudzeń na bardzo wysokie kwoty, przekraczające kilka milionów złotych, pośród których najwyższą był wniosek na 5 mln złotych (województwo mazowieckie). To znacznie mniej niż przed rokiem, kiedy to osiągnięto rekordową kwotę 25 mln zł (województwo wielkopolskie). W IV kwartale tylko cztery próby przekroczyły kwotę 3 mln złotych - w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich aż siedem.

Kradzione dokumenty wykorzystywane są nie tylko do wyłudzania kredytów, ale także do dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Dlatego tak ważne jest zastrzeganie utraconych dokumentów w banku. Dzięki temu ryzyko wyłudzenia naszych pieniędzy zostaje znacząco ograniczone, można też uniknąć wielu problemów związanych z wyjaśnieniem sprawy, w sytuacji, gdy ktoś na nasze nazwisko taki kredyt pobrał. System DZ chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

Na koniec grudnia wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które w powszechnym obrocie służą do potwierdzania tożsamości wzrosła z 1 032 330 do 1 059 237 sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano zatem wzrost bazy o 26 907 dokumentów.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za IV kwartał 2011 roku znajduje się na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl.

zamknij newsletterzwiazek banków polskich centrum prawa bankowego linia
org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org org
Centrum AMRON | ul. Cicha 7 , 00-353 Warszawa | e-mail: info@amron.pl | tel.: (+48) 22 463 47 50
Copyright © AMRON 2015
Powered by Stämpfli Creative